| Ethernet LAN features | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Network | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Internal modem | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Supports ISDN connection | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Memory | |
| Internal memory | 256 MB |
| Performance | |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| WAN connection | |
| DSL WAN | Yes |
| DSL features | |
| Internal modem | No |
| SHDSL | Yes |
| Management features | |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 1.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DC-in jack | Yes |
| Protocols | |
| Routing protocols | HSRP, RIP-1, RIP-2 |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Technical details | |
| Built-in processor | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Supports ISDN connection | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Security | |
| Network address translation (NAT) | Yes |
| Firewall | Yes |
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, 802.1x RADIUS, DES, HTTPS, SSH-2, SSL/TLS |
| VPN tunnels quantity | 20 |
| MAC address filtering | Yes |
| Features | |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR, CISPR22: 2005, EN300386: V1.3.3: 2005, EN55022: 2006, EN61000-3-2: 2000, EN61000-3-3: 1995, ICES-003, KN 22: 2005, VCCI: V-3/2006.04 |
| Design | |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Power | |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Power supply | 60 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 – 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 4570 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 325 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Certificates | |
| Electromagnetic compatibility | 47 CFR, CISPR22: 2005, EN300386: V1.3.3: 2005, EN55022: 2006, EN61000-3-2: 2000, EN61000-3-3: 1995, ICES-003, KN 22: 2005, VCCI: V-3/2006.04 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |




WhatsApp us